Neviete, ako si máte správne čistiť zuby? Potom sa vám určite zíde niekoľko jednoduchých a praktických tipov, ako to doviesť do dokonalosti. Práve správne čistenie zubov je totiž tým najjednoduchším spôsobom boja proti zubným kazom, ktorý však mnoho z nás podceňuje a nerobí dobre.
Ako si zuby čistiť správne
Najvyšší čas zlepšiť čistenie vašich zubov a netrápiť sa už so zbytočnými zubnými kazmi a problémami. Existuje konkrétny a správny spôsob, ako si zuby čistiť. Stačí sa ním riadiť a výsledky v podobe zdravého chrupu sa čoskoro dostavia. Neveríte? Čítajte a praktizujte.
Zubnú kefku si vždy najprv namočte a potom na ňu vytlačte primerané množstvo zubnej pasty — približne vo veľkosti hrášku. Pomaly a jemne ňou prechádzajte po zuboch, a to v malých kruhoch. Dávajte si pozor, aby nešlo o pohyb hore a dolu. Venujte sa tejto činnosti aspoň dve minúty. Ústa si nakoniec vypláchnite vodou.
Zuby si môžete umyť pred alebo po tom, čo použijete dentálne nite. Je v podstate jedno, kedy to urobíte, záleží skôr na tom, aby ste to robili pravidelne.
6 kľúčových aspektov pre správne čistenie zubov
1. Zuby si umývajte najmenej dve minúty
Chcete vedieť, ako si zuby umývať správne? Dôležité je aj to, ako dlho si ich umývate — práve tu sa však veľmi ľahko podvádza, platí to najmä pre detské zúbky. Na každú štvrtinu chrupu si preto vyhraďte zhruba 30 sekúnd.
Je pomerne pravdepodobné, že v mozgu máte stopky nastavené na 45 sekúnd, lebo práve toľko času strávi čistením zubov väčšina ľudí. Ak chcete mať istotu, nastavte si ozajstné stopky na dve minúty, alebo použite elektrickú kefku so zabudovaným časovačom.
Pokiaľ ide o čas čistenia, zuby je najvhodnejšie čistiť po jedle, a to aspoň dvakrát do dňa. Ráno po raňajkách a večer po čistení už nič nejedzte a pite len čistú vodu. Pokojne si zuby čistite aj viackrát denne, po obede alebo po každom jedle, ak máte možnosť – pri správnej technike čistenia si tým chrup nijako nepoškodíte, skôr naopak – ústnu dutinu zbavíte nečistôt a kyselín z jedla a budete mať svieži dych.
2. Čistenie chrupu malými krúživými pohybmi
Väčšina ľudí je zvyknutá na takzvané “rezanie”, práve to je však kontraproduktívne. Môže viesť k tomu, že na niektorých miestach vám bude zubná sklovina chýbať úplne a vy tak nevedomky vytvoríte ideálne podmienky na vznik zubného kazu. Namiesto toho sa sústreďte na malé krúživé pohyby.
Dávajte pozor na ďasná — v rámci čistenia by kefka mala smerovať k ďasnám a smerom dole. Pri čistení zubov môže práve správny pohyb prispieť k odstráneniu zvyškov jedla spod ďasien.
Je pravda, že kedysi sa preferovalo čistenie zubov zhora nadol, no dnes už vieme, že ideálny spôsob je jemné krúženie bez tlaku. Zaručí, že kefka prejde po celej ploche každého zuba. Nezabúdajte ani na čistenie zadnej strany chrupu a tiež čistite plochy stoličiek.
3. Jemné umývanie zubov
Nešpárajte si v zuboch! Jemné a pozorné čistenie je rovnako efektívne ako čistenie, ku ktorému pristupujete silovo. Pamätajte tiež na to, že jemné čistenie nepoškodzuje zubnú sklovinu. Na to je najvhodnejšia mäkká kefka, na ktorú pri čistení nijako netlačíte. Možno to o čosi predĺži čas čistenia zubov, ale rozhodne to stojí za to.
4. Čistenie medzizubných priestorov
Po tom, ako ste si dôkladne vyčistili všetky zuby spredu aj zozadu, prichádza čas venovať sa medzizubným priestorom. Ako viete, klasická kefka sa nedostane do tenkých medzier medzi zubami, kde sa však tiež usádza veľa špiny a povlaku, preto je nevyhnutné siahnuť po špeciálnej medzizubnej kefke, respektíve dentálnej niti.
5. S ústnou vodou opatrne
Stáva sa, že aj po dočistení zubov cítite v ústach nepríjemný pocit, respektíve zápach z úst (najmä, ak ste jedli cibuľu, cesnak či iné aromatické jedlá). Môže sa to stať aj pri problémoch s ďasnami, prípadne po vytrhnutí zuba, dôvodov je viacero. Podstatné je, že väčšina z nás v takom prípade siaha po ústnej vode. Tu však pozor, s vyplachovaním úst to určite nepreháňajte, okrem zápachu totiž ústna voda neraz zabíja aj všetko ostatné, teda i dobré baktérie.
6. Poraďte sa s odborníkom
Keďže každý máme jedinečný chrup, neexistujú úplne univerzálne rady, ktoré by platili stopercentne, Ak sa pri zubnej starostlivosti stretnete s nejakým problémom, ktorý neviete vyriešiť, obráťte sa na svojho stomatológa alebo dentálneho hygienika. Oni najlepšie vedia, ako sa starať o chrup a radi sa s vami podelia o svoje vedomosti a skúsenosti aj s riešením špecifických problémov.